Zápaľ plúc

Zápaľ plúc

Termínom „zápal pľúc“ označujeme zápal pľúcneho tkaniva. Zápal je spôsobený baktériami, vírusmi, plesňami alebo vdýchnutím nejakej chemickej dráždivej látky. Zápal pľúc sa zvykne označovať aj ako pneumónia.

Rozlišujeme 2 typy zápalu – lalokový a ložiskový.

Lalokový zvykne postihnúť len jeden lalok pľúc, spôsobuje to baktéria pneumokok. Baktéria postihne celý lalok, zvyšok pľúc zostane „zdravý“. V dnešnej dobe je ale tento typ veľmi ojedinelý, vyskytuje sa hlavne ložiskový zápal pľúc.

Ložiskový zápal pľúc zvykneme označovať ako bronchopneumóniu. Prejavuje sa napríklad po prekonaní chrípky. Zápal vzniká pomocou baktérie hemophilus influenzae, vírusmi, alebo tiež pneumokokmi. Postupuje z priedušiek do ďalších častí pľúc.

Zápal pľúc môže byť aj druhotnou infekciou, pokiaľ sa vyvinie ako príznak nejakej inej choroby. Zápal môže byť taktiež spôsobený uzavretím jednou z priedušiek – napr. vdýchnutím nejakého telesa, nádorom, alebo hlienom.

Riziko zápalu pľúc je vyššie u ľudí s oslabenou imunitou, s tuberkolózou, fajčiarov, dlhodobo ležiacich ľudí (napr. pri hospitalizácií).

Ďalšie o ochoreniach:

  • Alkoholizmus Človek, ktorý nadmerne pije si to často krát ani neuvedomuje. Žije […]
  • Syfilis Pojem "syfilis" vzbudzuje v ľuďoch strach. Je to totiž nebezpečná […]
  • Trichomoniáza Trichomoniáza je nepríjemná pohlavná choroba, ktorá postihuje […]
  • Mononukleóza Mononukleóza je pomerne bežné vírusové ochorenie, ktoré sa […]
  • Kvapavka Jednou z najznámejších a najrozšírenejších pohlavných chorôb je […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.