Syfilis

Syfilis

Pojem „syfilis“ vzbudzuje v ľuďoch strach. Je to totiž nebezpečná choroba, ktorá sa prenáša pohlavným stykom. Syfilis sa zvykne nazývať aj Lues.

Narozdiel od väčšiny ostatných pohlavných chorôb, syfilis sa môže skončiť smrťou pacienta. U pacientov sa syfilis zvykne prejavovať v troch štádiách. Príznakom prvého štádia je vred na pohlavných orgánoch. Tento vred nie je bolestivý, čo spôsobuje že ho niektorí pacienti nemusia brať vážne.

To je však veľká chyba. Tak ako pri ostatných chorobách, aj syfilis treba diagnostikovať a začať liečiť čo najskôr. Čím neskôr sa začne s liečbou, tým je pre pacienta väčšie nebezpečenstvo. Pokiaľ sa liečba syfilisu nezačne hneď v prvom štádiu, do 9 mesiacov sa začnú objavovať vredy po celom tele.

To však nie je všetko. Syfilis má aj veľa ďalších príznakov – strata chuti do jedla,vypadávanie vlasov, silné horúčky. Tieto príznaky sú prejavmi syfilisu v druhom štádiu. Ak sa nezačne s liečbou ani v druhom štádiu, nasleduje tretie štádium.

Pri treťom štádiu pacientovi hrozí smrť. K tej dochádza keď choroba postihne najdôležitejšie životné orgány – mozog a srdce.

Vedomé neliečenie syfilisu je trestné. Proti syfilisu existuje účinná obrana – pacientom s touto chorobou sa podáva penicilín, ktorý môže syfilis vyliečiť.

Ďalšie o ochoreniach:

  • Chlamýdie Chlamýdie sú pomerme málo známa pohlavná choroba, avšak […]
  • Besnota Besnota je infekcia mozgu a miechy, ktorá je vážna a často krát aj […]
  • Autizmus Autizmus sa zaraďuje k poruchám, ktoré ovplyvňujú život človeka po […]
  • Alzheimerova choroba Ľudia sa dožívajú čím ďalej tým vyššieho veku. Alzheimerova […]
  • Psoriáza Psoriáza je ochorenie imunitného systému, charakteristické […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.