Besnota

Besnota

Besnota je infekcia mozgu a miechy, ktorá je vážna a často krát aj smrteľná. Postihuje všetky cicavce, takže aj človeka. K nákaze touto chorobou dochádza najčastejšie po uhryznutí nejakým zvieraťom a keďže v liečbe hrá kľúčovú úlohu rýchla diagnostika, je dôležité proti nej zasiahnuť hneď, ako je na ňu podozrenie.

Besnota je vírusové ochorenie, kroté prenášajú na človeka zvieratá, najčastejšie potkany, psy, líšky a netopiere a to hlavne po uhryznutí. Uhryznutie môže byť malé a preto treba postihnutého po útoku zvieraťa poriadne vyšetriť a prezrieť. U ľudí sa besnota prejavuje zo začiatku príznakmi, ktoré sú podobné ako pri chrípke. Patria k nim horúčka, kašeľ a bolesť hrdla. Neskôr sa k nim pridružia symptómy oveľa vážnejšie a k nim patrí nepokoj, halucinácie, záchvaty. Posledné štádia choroby zahŕňajú kómu a eventuálne končia smrťou. Ak sa už u človeka prejavia príznaky, býva šanca na prežitie minimálna a preto je v tomto prípade naozaj kľúčové odhaliť nákazu čo najskôr. Ak došlo k uhryznutiu, mal by človek okamžite vyhľadať lekára, ktorý správne ošetrí ranu a zaháji liečbu. Tá zahŕňa hlavne injekčnú aplikáciu protilátok.

Besnota je naozaj život ohrozujúce ochorenie, ktoré sa musí liečiť hneď, ako sa zjaví podozrenie, že mohlo k nákaze dôjsť. Preto pri každom uhryznutí zvieraťom treba vyhľadať odbornú pomoc a nenechať nič na náhodu.

Ďalšie o ochoreniach:

  • Zápal močových ciest Zápal močových ciest je nepríjemným problémom hlavne pre ženy, ale […]
  • Reuma Reuma predstavuje druh chronickej artritídy. Jej prvotné príznaky […]
  • Fibrozitický syndróm Fibrozitický syndróm alebo aj fibromyalgia je ochorenie, ktoré […]
  • Cukrovka Cukrovka je dnes pomerne závažný medicínsky problém. Aj keď […]
  • Syfilis Pojem "syfilis" vzbudzuje v ľuďoch strach. Je to totiž nebezpečná […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.