Zápal močových ciest

Zápal močových ciest

Zápal močových ciest je nepríjemným problémom hlavne pre ženy, ale taktiež aj pre mužov. Moderná veda zistila, že prírodné prostriedky môžu naozaj zmierniť nepríjemné a vážne prejavy zápalu.

Týmto zápalom označujeme zápal močovej trubice a močového mechúra, ktorý je spôsobený infekciou močových ciest – cystitis. 20% žien trpí týmto zápalom minimálne raz do roka, postihuje ale aj mužov.

Pokiaľ máte obavy, že máte zápal, prečítajte si nasledovné príznaky. Príznaky zápalu močových ciest sú pálivé a nepríjemné bolesti pri močení, časté nutkanie na močenie a následne vymočenie len malého množstva moču, tmavá farba moču, zapáchajúci moč, kŕče v podbrušku.

Zápal by sa mal začať liečiť čo najrýchlejšie hneď po zistení zápalu, väčšinou sa lieči antibiotikami. Zápal močových ciest by sme určite nemohli podceňovať, keďže sa niekedy môže skončiť pomerne vážnymi následkami, ako napríklad problémy s ľadvinami.

Príčiny vzniku zápalu sú bakteriálne infekcie. Tie sa rozmnožia v močových cestách a „porazia“ imunitný systém tela, následne vytvoria zápal. Riziko zápalu sa zväčšuje ak často potlačujete nutkanie na močenie, ich vznik môže uľahčiť taktiež zlá hygiena, prípadne tehotenstvo.

Ak chcete zápal močových ciest poradiť, pite pohár vody každú hodinu. Vymočte sa vždy, keď pocítite nutkanie. Dbajte na správnu hygienu. Odporúča sa taktiež nosiť bavlnené prádlo.

Ďalšie o ochoreniach:

 • Kvapavka Jednou z najznámejších a najrozšírenejších pohlavných chorôb je […]
 • Mononukleóza Mononukleóza je pomerne bežné vírusové ochorenie, ktoré sa […]
 • Angina pectoris Angina pectoris je ochorenie prejavujúce sa silnou bolesťou v […]
 • Besnota Besnota je infekcia mozgu a miechy, ktorá je vážna a často krát aj […]
 • Zápaľ plúc Termínom "zápal pľúc" označujeme zápal pľúcneho tkaniva. Zápal je […]

Skúsenosti a názory:
2 názory na “Zápal močových ciest

 1. Ružena231

  Tak každú hodinu pohár nepijem, ale vypijem minimálne 2 litre vody denne. Kvôli zápalu som sa musela vzdať aj kávy. Dnes už je u mňa pohyb na dennom poriadku a pestrá strava taktiež. Určite by ženy nemali zabúdať ani na zakrytý chrbát, teplé ponožky a nesadať po zemi, pokiaľ sa s týmto zápalom nechcú stretnúť. Kedysi sa spoliehal človek na to, že v lete už je predsa len zem teplá, ale po mojej skúsenosti, že som zápal dostala v lete, už nemusím ani komentovať. Dnes bez poriadneho sedáku nesadnem jednoducho na holú zem. Popri antibiotikách som brala aj doplnky výživy v podobe urovalu manosa, ktorý obsahuje brusinky. Okrem toho som si zadovážila aj sušené brusnice, pretože sa veľmi pri takýchto problémoch odporúčajú.

  1. veronika

   Ja som dokonca čítala, že by mal človek vypiť minimálne 2,5 litra za deň. Však potom by už človek ani jesť nemusel 😀 A taktiež sa v mnohých článkoch píše, že káva ani čaj nie sú dobré. Potom keď sa pije urologický čaj, tak to tiež nefunguje? Ja mám s urologickým a brusinkovým čajom veľmi dobré skúsenosti. Pri náznaku zápalu som okamžite reagovala. Kamarátka mi tiež dala nejaký uroval manosa akut, sú to nejaké probiotiká. V pohode všetko zabralo. Od vtedy sa snažím dodržovať niečo medzi 1,5 – 2 litre vody, ale mám aj slabé chvíle 🙁

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.