Salmonelóza

Salmonelóza

Salmonelóza je druh otravy jedlom, ktorú spôsobujú baktérie. Existuje niekoľko druhov baktérii, ktoré sú zodpovedné za rozvoj tohto ochorenia a výskyt salmonelózy je vo všeobecnosti vyšší v lete ako v zime.

Ľudia sa najčastejšie nakazia salmonelózou jedlom, ktoré je infikované týmito baktériami. K  tomu najčastejšie dochádza prenosom baktérii zo špinavých rúk pri úprave jedla. Najbežnejšie sú príčinou salmonelózy vajcia, mlieko alebo hydina, aj keď sa dá nakaziť aj napríklad zeleninou. K príznakom tohto ochorenia patria hlavne hnačka, horúčka a nepríjemné brušné kŕče. Príznaky sa najčastejšie zjavia do dvanástich hodín od nákazy a pretrvávajú zvyčajne štyri až sedem dní. Aj keď si väčšina prípadov salmonelóz nevyžaduje špeciálnu liečbu a príznaky sa po pár dňoch stratia, môže byť človek ohrozený hlavne dehydratáciou spôsobenou hnačkami. Preto niekedy končia ľudia so salmonelózou v nemocnici, kde sa liečia z nedostatku tekutín.

Ak u človeka pretrvávajú príznaky, ktoré sú spomenuté vyššie, mal by vyhľadať lekára.  Ten dokáže salmonelózu diagnostikovať pomerne jednoducho, pomocou vyšetrenia krvi a stolice a na základe toho následne zvoliť správny postup. Dôležité je hlavne predchádzať dehydratácii. Ak sa proti nej nezasiahne, môže sa stať, že si pacient vyžaduje hospitalizáciu. Aj tieto stavy sa však dajú zvládnuť a väčšinou dochádza po salmonelóze k úplnému zotaveniu.

Ďalšie o ochoreniach:

  • Kvapavka Jednou z najznámejších a najrozšírenejších pohlavných chorôb je […]
  • Cukrovka Cukrovka je dnes pomerne závažný medicínsky problém. Aj keď […]
  • Alzheimerova choroba Ľudia sa dožívajú čím ďalej tým vyššieho veku. Alzheimerova […]
  • Trichomoniáza Trichomoniáza je nepríjemná pohlavná choroba, ktorá postihuje […]
  • Malária Malária je závažné ochorenie, ktoré sa prejavuje hlavne horúčkami […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.