Mononukleóza

Mononukleóza

Mononukleóza je pomerne bežné vírusové ochorenie, ktoré sa prejavuje zvýšenou únavou a slabosťou. Tie môžu pretrvávať aj niekoľko týždňov alebo mesiacov. Aj keď jej príznaky odznejú väčšinou samé, dostatok oddychu môže jej priebeh urýchliť.

Vírus, ktorý toto ochorenie spôsobuje sa nazýva EpsteinBarovej vírus a najčastejšie postihuje mladých ľudí. Aj keď sa ním môžu nakaziť aj deti, ich príznaky bývajú veľmi mierne a preto sa často krát ochorenie ani nezistí. Starší ľudia sú väčšinou proti mononukeóze imúnni. Tento vírus sa  najčastejšie prenáša slinami, hlienom alebo slzami a keďže ide hlavne o sliny, nazýva sa táto choroba aj choroba z bozkávania. Okrem bozkov sa šíri samozrejme aj napríklad spoločnými pohármi, príbormi alebo zubnými kefkami. Ak je človek nakazený, mal by chrániť svoje okolie a spomínané veci nikomu nepožičiavať. Najčastejšie sa k príznakom mononukleózy zaraďuje horúčka, zdurené uzliny, pomerne veľké bolesti hrdla a únava. Zároveň môže pri tomto ochorení dochádzať k opuchom sleziny, čo vedie k bolesti v ľavom boku. Ak u pacienta pretrvávajú spomínané príznaky, mal by vyhľadať lekára, ktorý dokáže na základe krvných testov odhaliť prítomnosť spomínaného vírusu. Po potvrdení diagnózy, sa pristupuje k liečbe. Tá zahŕňa hlavne veľa oddychu, kloktanie hrdla a užívanie liekov na potlačenie horúčky a bolesti. Vo vážnych prípadoch sa pristupuje aj k liečbe kortikosteroidmi.

Mononukleóza patrí k nepríjemným chorobám hlavne preto, lebo sa človeka drží aj niekoľko mesiacov. Jej príznaky zasahujú do každodenného života, pretože sa pri nej pacient cíti unavený a má bolesti. To všetko mu bráni podávať výkon na aký je zvyknutý. Preto sa treba z tejto choroby liečiť čím skôr.

Ďalšie o ochoreniach:

  • Zápaľ plúc Termínom "zápal pľúc" označujeme zápal pľúcneho tkaniva. Zápal je […]
  • Besnota Besnota je infekcia mozgu a miechy, ktorá je vážna a často krát aj […]
  • Chlamýdie Chlamýdie sú pomerme málo známa pohlavná choroba, avšak […]
  • Angina pectoris Angina pectoris je ochorenie prejavujúce sa silnou bolesťou v […]
  • Syfilis Pojem "syfilis" vzbudzuje v ľuďoch strach. Je to totiž nebezpečná […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.