Malária

Malária

Malária je závažné ochorenie, ktoré sa prejavuje hlavne horúčkami a zimnicami. Aj keď sa s ňou často v Európe nestretávame, v Afrike sa ňou dá nakaziť pomerne ľahko a to po uštipnutí parazitmi infikovaným komárom.

Aj keď prenos komárom je ten najbežnejší, veľmi zriedka sa môže človek nakaziť aj priamo infikovanou krvou alebo môže infikovaná matka preniesť chorobu na svoje nenarodené dieťa. Táto choroba sa však nikdy neprenáša vzduchom. Malária sa prejavuje podobne ako chrípka. K jej príznakom patrí horúčka, zimnica a bolesti svalov, ktoré odchádzajú a znova sa vracajú. Niektoré prípady malárie môžu spôsobovať poškodenie srdca, obličiek alebo pľúc a eventuálne môžu končiť až smrťou. Ak človek vie, že mohol byť vystavený tejto nákaze, napríklad na dovolenke v Afrike a pretrvávajú uňho spomínané príznaky, mal by vyhľadať lekára. Ten na základe vyšetrenia krvi určí príčinu a zvolí správnu liečbu. Aj keď sa liekmi dá malária vyliečiť, niekedy sa môže stať, že niektoré parazity ostanú v pečeni a nereagujú na liečbu.

Ak človek vie, že cestuje do krajiny, kde je zvýšený výskyt malárie, mal by sa zamerať na prevenciu. Existujú spôsoby ako sa proti nákaze maláriou brániť, aj keď niektoré druhy sú rezistentné aj voči preventívnej liečbe. Každopádne pri prvom podozrení na maláriu treba vyhľadať lekára.

Ďalšie o ochoreniach:

  • Alzheimerova choroba Ľudia sa dožívajú čím ďalej tým vyššieho veku. Alzheimerova […]
  • Besnota Besnota je infekcia mozgu a miechy, ktorá je vážna a často krát aj […]
  • Angína Angína predstavuje v našej zemepisnej šírke pomerne bežné […]
  • Kvapavka Jednou z najznámejších a najrozšírenejších pohlavných chorôb je […]
  • Trichomoniáza Trichomoniáza je nepríjemná pohlavná choroba, ktorá postihuje […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.