Kvapavka

Kvapavka

Jednou z najznámejších a najrozšírenejších pohlavných chorôb je určite kvapavka. Väčšinu prípadov kvapavky tvoria mladí ľudia vo veku 15-24 rokov.

Táto choroba sa zvykne prejavovať hnisavými zápalmi v okolí genitálií, konečníku, niekedy ale dokonca aj zápalom spojiviek. Veľkým rizikom pri kvapavke je neplodnosť. Tá postihne pacientov, ktorí liečbu nezačali dostatočne skoro. Liečba kvapavky je povinná zo zákona – v prípade vedomého neliečenia, prípadne dokonca vedomého šírenia môžete teda dokonca skončiť až v base.

Kvapavka je prenosná pohlavným stykom, sú ale prípady, kedy sa kvapavka prenesie aj iným spôsobom, napr. pri pôrode zo ženy na novorodenca, ktorí tak následne môže trpieť problémami so zrakom. Práve preto by sa počas tehotenstva nemali podceniť vyšetrenia tiež na kvapavku. Tento prenos kvapavky sa však u nás takmer vôbec nevyskytuje, pri riziku prenosu choroby na novorodenca sa ihneď preventívne podáva látka, ktorá dokáže očnú infekciu poraziť.

Inkubačná doba kvapavky je 2-14 dní. Príznaky sa začnú objavovať už po niekoľkých dňoch. Prejavy kvapavky sa ale môžu objaviť niekedy aj až po niekoľkých mesiacoch, čiže určite sa nespoliehajte na prípadné prejavy. Pri podozrení na kvapavku určite navštívte svojho doktora.

Kam ďalej?

Túto tému na stránke nemáme dôkladnejšie pokrytú, preto vám odporúčam tieto informačné články o kvapavke:

Ďalšie o ochoreniach:

  • Mykóza Mykóza je ochorenie, ktoré znepríjemňuje život mnoho ženám. Podľa […]
  • Syfilis Pojem "syfilis" vzbudzuje v ľuďoch strach. Je to totiž nebezpečná […]
  • Trichomoniáza Trichomoniáza je nepríjemná pohlavná choroba, ktorá postihuje […]
  • Salmonelóza Salmonelóza je druh otravy jedlom, ktorú spôsobujú baktérie. […]
  • Cukrovka Cukrovka je dnes pomerne závažný medicínsky problém. Aj keď […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.