Fibrozitický syndróm

Fibrozitický syndróm

Fibrozitický syndróm alebo aj fibromyalgia je ochorenie, ktoré postihuje svaly a šľachy. Prejavuje sa chronickými bolesťami v oblastí svalov a šliach, únavou, poruchami spánku a niekedy aj depresiou. Postihuje hlavne ženy a jej nebezpečenstvo spočíva v tom, že sa dodnes nepozná príčina jej vzniku, keďže svaly aj šľachy sú pri nej v úplnom poriadku.

Fibromyalgia sa teda popisuje ako nezápalové ochorenie mäkkých tkanív, ktoré sprevádzajú bolesti pohybového aparátu. Najčastejšie ide o silné bolesti úponov šliach v oblastí trupu a končatín. Predpokladá sa, že u pacientov s takouto chorobou, dochádza v mozgu k zmenám pociťovania bolesti. K diagnostickým postupom pri tomto ochorení patrí vyšetrenie určitých bodov na tele a to hlavne v blízkosti úponov šliach. Nevýhodou fibromyalgie je, že ide ešte stále o pomerne neznáme ochorenie, čo často vedie k nesprávnej diagnóze a liečbe. Ak sa ale podarí fibrozitický syndróm diagnostikovať, pristupuje sa k liečbe, ktorá je ale veľmi náročná. Množstvo pacientov vôbec nereaguje na bežné lieky proti bolesti alebo na liečiva, ktoré sa používajú pri reume. Preto sa táto choroba lieči najčastejšie fyzikálnou terapiou v kombinácii s antidepresívami. Dnes sa už dosahujú úspechy aj chirurgickým zákrokom.

Aj keď toto ochorenie nevedie k anatomickým zmenám kĺbov alebo svalov ako pri reume, ide o poruchu, ktorá je veľmi bolestivá. Podobne ako u reumatických ochorení je prognóza pomerne nepriaznivá a bolesti sa obyčajne aj po čiastočnom odstránení opäť vracajú.

Ďalšie o ochoreniach:

  • Trichomoniáza Trichomoniáza je nepríjemná pohlavná choroba, ktorá postihuje […]
  • Alkoholizmus Človek, ktorý nadmerne pije si to často krát ani neuvedomuje. Žije […]
  • Zápal močových ciest Zápal močových ciest je nepríjemným problémom hlavne pre ženy, ale […]
  • Angina pectoris Angina pectoris je ochorenie prejavujúce sa silnou bolesťou v […]
  • Zápaľ plúc Termínom "zápal pľúc" označujeme zápal pľúcneho tkaniva. Zápal je […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.