Cukrovka

Cukrovka

Cukrovka je dnes pomerne závažný medicínsky problém. Aj keď existuje viac druhov tohto ochorenia, najčastejšie sa vyskytuje takzvaný typ dva alebo non – dependentný diabetes. Keďže tento diabetes nie je podmienený geneticky a na jeho rozvoji sa podieľajú hlavne faktory, s ktorými sa každodenne stretávame, je jeho prevencia možná a naozaj nevyhnutná.

Existuje niekoľko skupín, u ktorých sa riziko rozvoja cukrovky zvyšuje. Prvou z nich sú ľudia trpiaci obezitou. Mnoho príznakov cukrovky sa spája s takzvanou inzulínovou rezistenciou, ktorá je typická pre obéznych ľudí. V tomto prípade nejde o poruchu samotného inzulínu, ale o poruchu citlivosti buniek naň. Pri obezite sa znižuje počet receptorov pre inzulín a tým je jeho funkcia minimalizovaná. Prvým a najdôležitejším krokom v prevencií tohto ochorenia bude teda strata hmotnosti. Zahŕňa to samozrejme zvýšenie pohybu a zníženie prímu potravy. Jedine ak dokáže človek zvýšiť výdaj energie a znížiť jej príjem dokáže schudnúť. Okrem toho pohyb a správna váha nezabraňujú len rozvoju cukrovky, ale aj iných ochorení, ktoré môžu výrazne zasiahnuť do života človeka. Okrem zmeny životného štýlu sa dajú za prevenciu cukrovky považovať aj niektoré liečivá. Existujú lieky, ktoré môžu potlačiť rozvoj tohto ochorenia pri rizikových pacientoch.

Ak je človek obézny a náchylný na vznik cukrovky mal by sa vydať na cestu zmeny. Je dôležité aby mal pevnú vôľu a chcel so sebou dačo spraviť. Strata hmotnosti nie je len dôležitou prevenciou cukrovky, ale aj chorôb akými sú artritída alebo ateroskleróza.

Ďalšie o ochoreniach:

  • Angina pectoris Angina pectoris je ochorenie prejavujúce sa silnou bolesťou v […]
  • Syfilis Pojem "syfilis" vzbudzuje v ľuďoch strach. Je to totiž nebezpečná […]
  • Zápaľ plúc Termínom "zápal pľúc" označujeme zápal pľúcneho tkaniva. Zápal je […]
  • Salmonelóza Salmonelóza je druh otravy jedlom, ktorú spôsobujú baktérie. […]
  • Psoriáza Psoriáza je ochorenie imunitného systému, charakteristické […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.