Chlamýdie

Chlamýdie

Chlamýdie sú pomerme málo známa pohlavná choroba, avšak jednoznačne najrozšírenejšia. Podľa štatistík sa nimi každý rok nakazí až niekoľko stoviek tisíc ľudí.

Aj keď sú chlamýdie pohlavnou chorobou, nie sú prenosné čisto len pohlavným stykom. Ide o ochorenie bakteriálneho pôvodu, ktoré sa prenáša často i podobne ako chrípka, vzduchom. Pľúcne chlamýdie sa dokonca rovnako ako chrípka aj prejavujú.

Príznakmi chlamýdií sú neplodnosť, pľúcne problémy spojené s dusivým kašľom, zápal spojiviek, v niektorých prípadoch dokonca až k trvalému poškodeniu zraku. Práve preto by sa táto choroba nemala vôbec podceňovať.

Pohlavná “verzia” chlamýdií sa prenáša hlavne pohlavným stykom. Infekcia sa ale v niektorých prípadoch môže preniesť aj inak, napr. škrabnutím či počas pôrodu – toto sa dokonca týka veľkého množstva novorodencov, u ktorých potom hrozia zrakové a pľúcne problémy.

U mužov sa chlamýdie vyskytujú hlavne v močovej trubici, u žien zase postihujú deložný čípok. Pokiaľ sa chlamýdie neliečia, nemusí to dopadnúť dobre.

Ďalšie o ochoreniach:

  • Angína Angína predstavuje v našej zemepisnej šírke pomerne bežné […]
  • Mykóza Mykóza je ochorenie, ktoré znepríjemňuje život mnoho ženám. Podľa […]
  • Autizmus Autizmus sa zaraďuje k poruchám, ktoré ovplyvňujú život človeka po […]
  • Cukrovka Cukrovka je dnes pomerne závažný medicínsky problém. Aj keď […]
  • Reuma Reuma predstavuje druh chronickej artritídy. Jej prvotné príznaky […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.